Sakrament Chrztu

Kancelaryjne wymogi:

• odpis aktu urodzenia dziecka,
  • wyciÄ…g z aktu Å›lubu koÅ›cielnego rodziców,
  • dane o rodzicach chrzestnych (imiona, nazwiska),
  • zaÅ›wiadczenia z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary.

Najpóźniej tydzieÅ„ przed chrztem rodzic osobiÅ›cie powinien zgÅ‚osić dziecko w kancelarii.

Na rodzicach dziecka ochrzczonego spoczywa obowiÄ…zek pielÄ™gnowania i rozwijania delikatnego ziarnka wiary. Rodzice, którzy nie dajÄ… w najmniejszym stopniu takiej gwarancji wychowawczej, nie mogÄ… ubiegać siÄ™ o chrzest wÅ‚asnego dziecka. Na przykÅ‚ad takimi nie mogÄ… być rodzice niewierzÄ…cy, niepraktykujÄ…cy i notoryczni gorszyciele. Może zdarzyć siÄ™, że ksiÄ…dz w takich sytuacjach bÄ™dzie zmuszony odmówić chrztu, bo zobowiÄ…zuje go do tego prawo kanoniczne.

Chrzestnym może być każdy chrzeÅ›cijanin wierzÄ…cy i aktualnie praktykujÄ…cy i nie majÄ…cy przeszkód kanonicznych (taka przeszkoda to np. życie z kimÅ› bez wymaganego Å›lubu koÅ›cielnego).

Rodzice i chrzestni powinni przyjąć KomuniÄ™ Å›wiÄ™tÄ… w intencji ochrzczonego.

Sakrament Bierzmowania

Przygotowanie do sakramentu bierzmowania trwa 2 lata. Rozpoczyna siÄ™ ono już w klasie siódmej szkoÅ‚y podstawowej. Wszyscy uczniowie przygotowujÄ… siÄ™ w swoich parafiach, niezależnie od tego, czy uczÄ… siÄ™ na terenie swojej parafii (SzkoÅ‚a Podstawowa w Brzozowej), czy też w szkoÅ‚ach poza parafiÄ… (np. w Gromniku).

Spotkania dla kandydatów (klasa siódma i Ã³sma) odbywajÄ… siÄ™ w każdy pierwszy piÄ…tek miesiÄ…ca. RozpoczynajÄ… siÄ™ MszÄ… ÅšwiÄ™tÄ….

• metryka chrztu,
  • zaÅ›wiadczenie o uczestnictwie w katechezie szkolnej lub ostatnie Å›wiadectwo katechizacji,
  • w przypadku osób starszych – Å›wiadectwo ukoÅ„czenia katechizacji szkolnej.

Sakrament Ciała i Krwi Pańskiej – Eucharystia

KomuniÄ™ Å›wiÄ™tÄ… przyjmujemy tylko w stanie Å‚aski uÅ›wiÄ™cajÄ…cej. Winno siÄ™ to uczynić podczas Mszy ÅšwiÄ™tej. Można jÄ… przyjąć dwa razy w ciÄ…gu dnia, z tym, że za drugim razem trzeba wziąć udziaÅ‚ w caÅ‚ej Mszy ÅšwiÄ™tej.

Pierwsza Komunia ÅšwiÄ™ta – odbywa siÄ™ w drugÄ… niedzielÄ™ maja w czasie Mszy ÅšwiÄ™tyej o godz. 10.30. PrzystÄ…pienie do tego sakramentu poprzedzajÄ… cotygodniowe katechezy dla dzieci i ich rodziców.

Kancelaryjne wymogi:

• metryka chrztu dziecka.

Pierwsza rocznica Pierwszej Komunii ÅšwiÄ™tej jest obchodzona w trzeciÄ… niedzielÄ™ maja na Mszy ÅšwiÄ™tej o godz. 11.00.

Sakrament Pojednania i Pokuty

Ze Spowiedzi Å›wiÄ™tej można skorzystać codziennie przed MszÄ… ÅšwiÄ™tÄ… i innymi nabożeÅ„stwami. Z racji Pierwszego PiÄ…tku miesiÄ…ca spowiedź odbywa siÄ™ godzinÄ™ przed MszÄ… ÅšwiÄ™ta

Spowiedź dla caÅ‚ej parafii odbywa siÄ™ przed Bożym Narodzeniem, w ramach rekolekcji wielkopostnych oraz podczas caÅ‚odziennej adoracji NajÅ›wiÄ™tszego Sakramentu (30 sierpnia).

Sakrament Chorych

Chorzy korzystajÄ… z posÅ‚ugi sakramentalnej w każdy Pierwszy PiÄ…tek miesiÄ…ca. KapÅ‚an udaje siÄ™ do domów od godz. 8.30.

Natomiast Å›wiecki szafarz w każdÄ… niedzielÄ™ pomiÄ™dzy godz. 10.00 a 11.00, zanosi KomuniÄ™ Å›wiÄ™tÄ… tym, którzy o to prosili.

Mieszkanie chorego winno być odpowiednio przygotowane, a domownicy powinni w miarÄ™ możliwoÅ›ci uczestniczyć w ceremonii udzielania Komunii Å›wiÄ™tej.

W razie nagÅ‚ej potrzeby kapÅ‚ani spieszÄ… z posÅ‚ugÄ… o każdej porze dnia i nocy.

Należy przygotować mieszkanie: na stole nakrytym biaÅ‚ym obrusem należy postawić krzyż Å›wiece, wodÄ™ Å›wiÄ™conÄ… z kropidÅ‚em, na talerzyku odrobinÄ™ waty lub innego Å›rodka higienicznego, oraz szklankÄ™ z wodÄ… do popicia dla chorego.Kiedy kapÅ‚an wchodzi (lub wychodzi) do domu chorego z Panem Jezusem jeden z domowników  wychodzi ze Å›wiÄ™cÄ… (gromnicÄ…) po Niego… Ponieważ sakrament namaszczenia chorych ma charakter wspólnotowy, wiÄ™c powinni w nim uczestniczyć wszyscy domownicy obecni w tym czasie w mieszkaniu. Chodzi o wspólnÄ…, gÅ‚oÅ›nÄ… modlitwÄ™ i wyraźne odpowiedzi na wezwania duszpasterza. Chorego pozostawiamy sam na sam z kapÅ‚anem tylko na moment spowiedzi sakramentalnej. Wychodzimy wówczas do sÄ…siednich pomieszczeÅ„ i pozostajemy tam w modlitewnym skupieniu.

Sakrament Małżeństwa

Sakrament ten przyjmujÄ… wierzÄ…cy odpowiednio przygotowani. PodstawÄ… jest dojrzaÅ‚a miÅ‚ość i wiara.

Zwyczajnie sakrament małżeÅ„stwa udzielany jest w soboty caÅ‚ego roku, z wyjÄ…tkiem okresu Wielkiego Postu i Adwentu. OdstÄ…pienie od tej zasady musi być odpowiednio uzasadnione.

Narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej co najmniej trzy miesiące przed ślubem.

Pierwsze i drugie spotkanie odbywa siÄ™ w kancelarii po wczeÅ›niejszym umówieniu siÄ™ co do terminu.

Kancelaryjne wymogi:

• aktualne, tj. z datÄ… do trzech miesiÄ™cy wstecz – metryki chrztu,
  • Å›wiadectwo bierzmowania,
  • dowody osobiste,
  • ostatnie Å›wiadectwo katechizacji,
  • zaÅ›wiadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeÅ„skiej,
  • zaÅ›wiadczenie z UrzÄ™du Stanu Cywilnego – niezbÄ™dne, gdy małżonkowie chcÄ…, aby Å›lub koÅ›cielny pociÄ…gaÅ‚ za sobÄ… również skutki cywilno-prawne (tzw. Å›lub konkordatowy)
  • akt Å›lubu, jeÅ›li wczeÅ›niej zawarto zwiÄ…zek cywilny.

Copyright © 2024 Parafia pw. Å›w MikoÅ‚aja Biskupa w Brzozowej. Wszelkie prawa zastrzeżone.