Za nami Misje Święte

005 2019Misje parafialne to wyjątkowy czas szukania i poznawania Boga, odkrywania Jego miłości, otwierania przed Nim swego serca i rozpoznawania Jego woli w swoim życiu. To czas myślenia i refleksji, a niejednokrotnie rozrachunku z własnym sumieniem w obliczu prawdy o miłosierdziu Boga względem człowieka, względem mnie samego. To wreszcie czas naprawiania relacji z ludźmi, z którymi żyjemy, pracujemy, których kochamy i których nie akceptujemy, osób bliższych i dalszych naszemu sercu.

Po całotygodniowych ćwiczeniach duchowych (23 – 29 marca 2019 roku) nasze misje parafialne dobiegły końca. Ich celem było umocnienie i odnowienie życia w wierze. Nasza wspólnota parafialna przeżywała ten święty czas pod hasłem: „W mocy Ducha Świętego”. Na zaproszenie księdza Proboszcza przyjechał do nas O. Damian Bieńkowski OFM, który przez cały tydzień głosił wiernym nauki o zasadniczych prawdach wiary i moralności. Każdy dzień obfitował w różne nabożeństwa, spotkania dla poszczególnych grup stanowych, a na zakończenie misji wierni przystąpili do spowiedzi i Komunii św.

Uroczyste rozpoczęcie misji miało miejsce w sobotę, 23 marca, o godzinie 17.00 podczas Mszy św. z pierwszą konferencją.

Niedziela była czasem pogłębionej refleksji dla poszczególnych stanów – matek i kobiet, ojców i mężczyzn, młodzieży. Podczas Gorzkich Żali O. Damian wygłosił także kazanie pasyjne.

W poniedziałek po Mszy św. o godz. 17.00 licznie zebrani parafianie udali się w Podlesie w procesji z odnowionym krzyżem misyjnym odprawiając w ten sposób Drogę Krzyżową. Nad bezpieczeństwem podczas drogi i niesienia krzyża czuwali druhowie z miejscowej OSP. Oni też podjęli niesienie krzyża jako pierwsi. Droga Krzyżowa nie była łatwa, wierni szli w deszczu i silnym wietrze.

We wtorek odbyła się Spowiedź św. dla chorych w parafii oraz Msza św. dla nich z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia Chorych. Od godz. 13.00 Ojciec Misjonarz udał się do pozostałych chorych w Parafii.

W środę po Mszy św. o godz. 17.00 parafianie udali się w procesji na Cmentarz Parafialny.

Czwartek był dniem nawrócenia i pokuty. W tym dniu kapłani z dekanatu służyli posługą w konfesjonale, spowiadając wszystkich, którzy zapragnęli odnowić relacje z Bogiem i drugim człowiekiem. Ten dzień był również świętem dla małżeństw, które podczas Mszy św. o godz. 8.00 i 17.00 odnowiły przyrzeczenia małżeńskie.

W piątkowy wieczór odbyło się uroczyste zakończenie misji pod krzyżem misyjnym, gdzie nastąpił akt ofiarowania Parafii NSPJ.

Od środy do piątku swoje rekolekcje odbyli uczniowie szkół podstawowych z terenu parafii. Codziennie o godzinie 11.00 uczestniczyli w Mszach św. z konferencją dla nich. Natomiast w szkole obejrzeli filmy o tematyce moralnej,  religijnej, brali udział w zajęciach prowadzonych przez ks. Katechetę.

Każdego dnia o godzinie 15.00 Ojciec Misjonarz prowadził z wiernymi Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a wieczorem o godz. 20.30 podczas szkoły modlitwy i apelu misyjnego odbywały się specjalne spotkania dla wszystkich parafian.

Warto dodać, że przez trzy miesiące przed rozpoczęciem misji parafialnych wierni oraz duszpasterze modlili się o duchowe owoce misji oraz o dary Ducha Świętego dla Ojca Misjonarza.

Wyrażamy nadzieję, że każdy wierny, korzystając z tego czasu, otworzył serce na Boga i pogłębił swoją wiarę.

Fotorelacje z niektórych nabożeństw - kliknij tutaj...