Rozmowy duszpasterskie narzeczonych

w kancelarii parafialnej

wg Dekretu ogólnego Konferencji Episkopatu Polski

o przeprowadzeniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich

z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego

(ObowiÄ…zuje od 1 czerwca 2020 r.)

1) Zawarcie małżeÅ„stwa powinno mieć miejsce w parafii jednego z narzeczonych (jest to parafia, na terenie której rzeczywiÅ›cie mieszka przynajmniej jedno z narzeczonych). Tylko dla sÅ‚usznych racji małżeÅ„stwo może odbyć siÄ™ w innej parafii. Należy wtedy uzyskać zezwolenie wÅ‚asnego proboszcza.

2) Rozmowy kanoniczno-duszpasterskie z narzeczonymi odbywajÄ… siÄ™ w tej parafii, w której małżeÅ„stwo bÄ™dzie zawierane.

3) Narzeczeni zgÅ‚aszajÄ… siÄ™ do kancelarii parafialnej nie później niż trzy miesiÄ…ce przed Å›lubem. Należy bezwzglÄ™dnie speÅ‚nić ten wymóg czasowy. Natomiast planowany termin zawarcia małżeÅ„stwa można ustalić i zgÅ‚osić do kancelarii dużo wczeÅ›niej.

4) Zapowiedzi ogÅ‚aszane sÄ… w formie pisemnej przez umieszczenie ich w gablocie ogÅ‚oszeÅ„.

5) Rozmowy kanoniczno-duszpasterskie obejmÄ… trzy spotkania.

6) W czasie pierwszego spotkania w kancelarii z narzeczonymi duszpasterz informuje o wymogach przygotowania bezpoÅ›redniego do małżeÅ„stwa oraz o tym, jakie winni przygotować dokumenty i umawia siÄ™ z nimi na nieodlegÅ‚y termin celem sporzÄ…dzenia protokoÅ‚u przedÅ›lubnego.

7) Drugie spotkanie rozpoczyna siÄ™ wspólnÄ… modlitwÄ…. Przed rozpoczÄ™ciem zadawania pytaÅ„ zawartych w protokole kapÅ‚an odbiera od narzeczonych przysiÄ™gÄ™ mówienia prawdy. Jest to przysiÄ™ga na Pismo ÅšwiÄ™te i Krzyż. W trakcie tego spotkania zapisywane sÄ… najpierw dane personalne narzeczonych, i ta część odbywa siÄ™ wspólnie; a nastÄ™pnie narzeczonym zadawane sÄ… pytania, na które odpowiadajÄ… w osobnoÅ›ci. Rozmowa na osobnoÅ›ci z każdym z narzeczonych podyktowana jest ochronÄ… przed dopuszczeniem do zawarcia nieważnego małżeÅ„stwa.

8) Ostatnie, trzecie spotkanie, poÅ›wiÄ™cone jest celebracji sakramentu małżeÅ„stwa.

9) Wymagane dokumenty:

a) Każde z narzeczonych powinno przedstawić dowód osobisty lub inny dokument tożsamoÅ›ci zaopatrzony w fotografiÄ™ i zawierajÄ…cy: dane personalne, datÄ™ i miejsce urodzenia oraz imiona rodziców.

b) Każde z narzeczonych przedstawia aktualnÄ… metrykÄ™ chrztu (wystawionÄ… nie później niż 6 miesiÄ™cy). Potwierdza ona m.in. przyjÄ™cie chrztu oraz bierzmowania. Metryki nie przedstawia osoba, która zawiera małżeÅ„stwo w parafii, w której zostaÅ‚a ochrzczona.

c) Narzeczeni przedstawiajÄ… ostatnie Å›wiadectwo ukoÅ„czenia katechizacji szkolnej.

d) Narzeczeni dostarczajÄ… zaÅ›wiadczenie z UrzÄ™du Stanu Cywilnego potwierdzajÄ…ce stan wolny. Jest to: ZaÅ›wiadczenie stwierdzajÄ…ce brak okolicznoÅ›ci wyÅ‚Ä…czajÄ…cych zawarcie małżeÅ„stwa (jego ważność wynosi 6 miesiÄ™cy). Takie zaÅ›wiadczenie należy dostarczyć nie później niż dwa miesiÄ…ce przed Å›lubem (powinno być ono dostarczone na pierwsze lub najpóźniej na drugie spotkanie w kancelarii).

e) Narzeczeni przedstawiajÄ… Å›wiadectwo uczestnictwa w katechezie przedÅ›lubnej, obejmujÄ…ce także spotkania w katolickiej poradni rodzinnej.

10) W niektórych szczególnych sytuacjach należy przedstawić również inne dokumenty, o których poinformuje duszpasterz na pierwszym spotkaniu (dokumenty te wymienia także Dekret Konferencji Episkopatu Polski).

Copyright © 2024 Parafia pw. Å›w MikoÅ‚aja Biskupa w Brzozowej. Wszelkie prawa zastrzeżone.