VI NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU (PALMOWA) R B. 25. 03. 2018

Dzisiejsza Niedziela Męki Pańskiej wprowadza nas w czas Wielkiego Tygodnia. Słyszymy, jak mieszkańcy Jerozolimy wołają radośnie na cześć Chrystusa: „Hosanna Synowi Dawido­wemu". Za kilka dni ten sam tłum będzie krzyczał wobec San­hedrynu i Piłata: „Na krzyż z Nim". W naszych świątyniach czy­tany jest opisMęki Pańskiej według Świętego Mateusza. W ten sposób liturgia Kościoła przygotowuje nas do przeżycia Triduum Sacrum - tajemnic Wielkiego Czwartku, Piątku i Wigilii Paschalnej. Przystępując do sprawowania Najświętszej Ofiary, już dziś okażmy naszą wdzięczność Zbawicielowi za podjęte dla nas dzieło odkupienia i za wszelkie łaski, jakich nam nieustan­nie udziela. Składka z Niedzieli Palmowej tradycyjnie przeznaczona jest jako jałmużna postna na Seminarium Duchowne w Tarnowie.  Dziś także X Niedziela Synodalna z racji ostatniej niedzieli miesiąca i tzw. Składka inwestycyjna.

1. Dzisiejszą Niedzielą zwaną Palmową rozpoczynamy Święty Wielki Tydzień. Msze św. dzisiaj będą:  Prymaria o godz. 7.30; Suma  o godz.11.00, w czasie,  której będzie poświęcenie palm na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Konkurs Palm Wielkanocnych -  Komisja (w której skład wchodzą Pani Barbara Cieśla, Pani Karolina Gzyl, Pan Krzysztof Kieroński, Pan Stanisław Szczepanik i Ks. Proboszcz). O godz.14.30 Gorzkie Żale, kazanie pasyjne i Msza św. W dzisiejszą Niedzielę, przeżywamy XXXIII Światowy Dzień Młodzieży.
  2. W Wielką Środę Nowenna do MBNP i Msza św. o godz. 7.00. (W wielką Środę i Czwartek sprzątanie i dekorowanie kościoła, przy pomocy osób wyznaczonych oraz członków grup parafialnych).
  3. W Wielki Czwartek o godz.15.30 obowiązkowa zbiórka wszystkich ministrantów i lektorów.
  4. Od Wielkiego Czwartku rozpoczniemy Święte Triduum Paschalne zakończone Uroczystością Zmartwychwstania Chrystusa. I tak:
  5. W Wielki Czwartek, o godz. 17.00 rozpocznie się Msza św. wieczorna Wieczerzy Paschalnej, w czasie której będziemy dziękować Bogu za Sakrament Eucharystii, Sakrament Kapłaństwa oraz za Nowe Chrystusowe Przykazanie Miłości Bliźniego. Po Komunii św. nastąpi przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy i adoracja prywatna do godz. 21.00.
  6. W Wielki Piątek, od godz. 8.30 adoracja prywatna Pana Jezusa w Ciemnicy. O godz.17.00 rozpocznie się Droga Krzyżowa, a potem obchód Męki Pańskiej. W tym dniu, w którym obchodzimy pamiątkę śmierci Pana Jezusa na Krzyżu nie celebruje się Mszy św. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły (od 18 do 60 roku życia) i abstynencja (od 14 do końca życia). (Abstynencję starajmy się zachować także w Wielką Sobotę do Wigilii Wielkanocnej). Po Drodze Krzyżowej rozpoczną się ceremonie Wielkopiątkowe - czyli Liturgia Słowa, w czasie, której będzie rozbudowana modlitwa powszechna. Następnie Adoracja Krzyża. Ofiary złożone z okazji Adoracji Krzyża są przeznaczone na Ziemię Świętą. Ks. Biskup zachęca wszystkich, „Aby... nie brakło wsparcia modlitewnego i materialnego od całego Kościoła katolickiego dla chrześcijan żyjących w Ziemi Świętej, gdzie wciąż pełno wojen i niepokoju.” Po Adoracji Krzyża rozpocznie się Obrzęd Komunii św., a następnie przeniesienie Pana Jezusa do Grobu, odśpiewanie trzech części Gorzkich Żali i Adoracja Prywatna do godz. 22.00. Na Wielki Piątek jest piękny zwyczaj przybierania kwiatami i ozdobami krzyży przydrożnych i krzyża misyjnego. Zachowajmy ten zwyczaj.
  7. W Wielką Sobotę od godz. 8.30 Adoracja Prywatna Pana Jezusa w Grobie. Zwracam się z serdeczną prośbą do Członków Ochotniczej Straży Pożarnej o asystowanie przy Grobie Pana Jezusa, o wzięcie udziału w Rezurekcji, niesienie Baldachimu oraz krzyża i figury Chrystusa Zmartwychwstałego. Podobnie proszę o adorowanie Pana Jezusa w ciemnicy i w grobie (od wieczora Wielkiego Czwartku, aż do wieczora Wielkiej Soboty) LSO, czyli ministrantów i lektorów – szef ułoży porządek adorowania.

Poświęcenie pokarmów wielkanocnych w Wielką Sobotę będzie w kościele o godz. 9.00; 10.00 i 12.00. Ceremonie Wielkiej Soboty rozpoczną się o godz. 18.00 obrzędem światła i wody a następnie będzie rozbudowana liturgia Słowa, poświęcenie wody chrzcielnej, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i Msza św. Wielkanocna - Zmartwychwstania, (w czasie, której będzie składka). Ta Msza św. zostanie zakończona uroczystą Rezurekcyjną Procesją. Bardzo proszę o  niesienie w tej procesji: wszystkich obrazów, chorągwi i feretronów. Na tę procesję zapraszam całą Parafię w tym  wszystkich ministrantów i lektorów. (W związku z tym serdeczna prośba o przyniesienie świec).

1. W Niedzielę Zmartwychwstania, Msze św: o godz. 7.00, o godz. 9.00 i Suma o godz. 11.00.
  2. Do sprzątania kościoła i przygotowania grobu PJ (dbania także o porządek po nabożeństwach wszystkich dni Triduum Paschalnego i Uroczystość Wielkanocną, oraz Poniedziałek Wielkanocny) bardzo serdecznie proszę P: Jadwigę Budzyńską, Dorotę Nadolnik, Bogumiłę i Beatę Nieć i Małgorzatę Wójcik.
  3. Referat Misyjny Diecezji Tarnowskiej składa serdeczne Bóg zapłać członkiniom Róży P. Bogumiły Socha za ofiarę 250 zł. na PDRW.

Msze św. od 25.03  do 01.04. 2018 r.

Nie.    7.30   + Marii, Stanisława Wojnar

11.00  + Eugeniusza Mrozika 6 R+

14.30   Podziękowanie za bł. Boże z prośbą dla Józefy  i Bogumiły

Pon.   7.00   + Alicji Dudek z int. siostry Genowefy