Spotkanie PZS - 20 lutego 2019

Kolejne spotkanie Parafialnego ZespoÅ‚u Synodalnego, które odbyÅ‚o siÄ™ dnia 20 lutego, dotyczyÅ‚o rodziny w potrzebie. CzÅ‚onkowie PZS zastanawiali siÄ™ nad możliwoÅ›ciami wsparcia rodzin w trudnej sytuacji życiowej. Pomocy takiej możemy udzielać nie tylko na pÅ‚aszczyźnie duchowej, ale i psychologicznej i materialnej. Ponieważ pierwsze dwie pÅ‚aszczyzny pomocowe byÅ‚y już przedmiotem refleksji synodalnej na wczeÅ›niejszych spotkaniach, obecnie skupiono siÄ™ na szeroko rozumianej pomocy materialnej. Pomoc materialna czÅ‚owiekowi (rodzinie) bÄ™dÄ…cemu w potrzebie ma także ogromny wpÅ‚yw na jego psychikÄ™, a w konsekwencji na życie duchowe.

Ubóstwo materialne może dotknąć każdego człowieka i każdą rodzinę. Można i trzeba ubezpieczać się od strat materialnych, ale nawet najlepsze ubezpieczenie nie jest w stanie zagwarantować posiadanego statusu materialnego osoby czy rodziny w sytuacji nagłej choroby, kalectwa, kataklizmu. Obowiązkiem każdej wspólnoty jest troska o jej członków, którzy znaleźli się w sytuacji kryzysowej. Przede wszystkim sama rodzina powinna troszczyć się o siebie i wspierać tych jej członków, którzy wymagają pomocy. Jeżeli sytuacja kryzysowa rodziny przerasta jej własne możliwości, powinna móc liczyć na wsparcie ze strony państwa, społeczności lokalnej i Kościoła. Kościół pomaga rodzinie będącej w potrzebie poprzez struktury Caritas diecezjalnej oraz poprzez parafialne oddziały. Każdy wierny nie tylko może, ale powinien włączać się na miarę swoich możliwości w działalność Caritas kościelnej oraz innych organizacji charytatywnych (wolontariat).

Owocem bieżącego zebrania było podjęcie decyzji o wystawieniu w kościele puszki na ofiarę pieniężną, która zostanie przekazana chorym w naszej parafii. Ponieważ nadchodzi okres Wielkiego Postu, będzie to okazja do wcielenia w życie jałmuzny wielkopostnej.

Copyright © 2024 Parafia pw. Å›w MikoÅ‚aja Biskupa w Brzozowej. Wszelkie prawa zastrzeżone.